Březnový workshop DAB Alumni klubu ukázal, jak psát a aplikovat testy během vývoje a kódování

Od přednášek týkajících se dat jsme v březnu odbočili a nechali našeho kolegu Adriana Heldese, aby pro účastníky DAB Alumni klubu připravil další workshop, tentokrát na téma psaní testů při vývoji. Nebyl to jeho první workshop, na začátku roku jsme se od něj naučili, jak pomocí prostředí Docker jednoduše spouštět datové aplikace. V loňském školním roce nám také předvedl, jak vytvořit vlastní server a na něm data science API, které dokáže odbavit dotazy uživatelů a dálkově zpracuje požadavek na ML model.

Tento březnový večer ale patřil především přiblížení TDD – tedy test driven developmentu. Adrian všem účastníkům vysvětlil, jak správně pohlížet na tento trend. Psaní testů už při programování totiž patří mezi něco, co se zatím drží jen u aplikačního a webového vývoje. To znamená, že dataři nemají mnoho možností se s něčím takovým potkat a workshop jim mohl poskytnou náhled pod pokličku full-stack vývoje v Deutsche Telekom.

Test driven development je proces, který klade důraz na psaní testů před samotným kódováním a vývojář tak program píše takovým způsobem, aby vyhověl předem definovaným scénářům. Ty musejí pokrývat různorodé způsoby používání aplikací a díky TDD je snažší vyhnout se neočekávaným chybám při zavádění nových funkcionalit.

Účastníci workshopu se seznámili jak s krátkou teoretickou částí, tak se samotným psaním testů. Adrian představil knihovny jako PyTest nebo Unittest a vysvětlil, jak vlastní testy do kódu připravit a zakomponovat. Všichni si to mohli vyzkoušet na svém notebooku a opravdu každý se během workshopu dozvěděl něco nového. Konec večera pak probíhal tradičním neformálním rozhovorem o tom, co kdo zaznamenal v datovém světě nového anebo jak se daří na studentských stážích v partnerských firmách naší školy.

Březnový workshop DAB Alumni klubu ukázal, jak psát a aplikovat testy během vývoje a kódování
  • Autor: Dan Hrdý
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: