Eva Klímová: Od politologie přes náš trainee program k datové analýze
V rámci předmětu na oboru mezinárodní vztahy a politologie Evu nadchl učitel zapálený pro data, a tak po bakaláři zamířila na VŠE na mladičký magisterský obor Datová analytika pro business. Studentům ve spolupráci s VŠE nabízíme trainee program, do kterého se dostala i Eva, dnes již naše kolegyně a datová specialistka v týmu CDS (Centrální datový sklad). |
Evo, jedna z přednášek na VŠE byla i od našeho kolegy Jiřího Králíka, o čem byla?
Jirka nám jako externí expert přišel vyprávět o spletitém datovém skladu, kde běhají tisíce jobů zároveň a zpracovává se neuvěřitelné množství dat každý den. Když jsem si pak vybírala z nabídky praxí, řekla jsem si, že bych něco takového chtěla zkusit. Přihlásila jsem se poté do trainee programu v ČSOB jako stážistka.
Co jste si v programu vyzkoušela?
Na začátku jsem se věnovala hlavně testování změn, které se nasazují do produkce v CDS (Centrální datový sklad). Přišla jsem v době, kdy se v CDS zrovna začal rozjíždět nový reportovací nástroj Power BI, který jsem dobře znala z dřívějška, takže jsem se pak dostala i k reportingu a pomáhání se zavedením aplikace do provozu. Samotný koncept toho, že celý jeden semestr magisterského studia strávíte prací na praktickém projektu v reálné firmě, je nedocenitelný. To na většině vysokoškolských oborů není standardem. Když si člověk v učebnici čte o tom, jak mohou vypadat různé vrstvy datového skladu, nedokáže si úplně představit, jak něco takového skutečně vypadá. Když poté ale přijde do firmy, kde ten skutečný datový sklad je, a může si i „osahat“ jeho chod, dokáže ho pochopit mnohem lépe.
Co jste na trainee programu ocenila?
Program byl dobře připravený. Hned na začátku jsem dostala svého mentora, který mi vše vysvětlil a pomohl mi se do práce zapojit. Na všechny členy týmu, a hlavně na vedoucího týmu provozu CDS Jiřího Králíka, jsem se mohla kdykoliv obrátit se svými dotazy, nebo když jsem potřebovala pomoc. Oceňuji i volnost, se kterou jsem mohla přistupovat k řešení zadaných problémů, ale také učení se z každodenních nově vyvstávajících neplánovaných problémů datového skladu.
Původně jste studovala jiný obor a až později přeřadila na data. Co vás na této oblasti lákalo?
Na datech je skvělé, že se pod nimi skrývá tolik rozdílných věcí. Je to celý nový vesmír naprosto odlišných rolí a postupů. To, co dělá jeden datař, může být úplně odlišné od toho, co dělá jiný. Někteří navrhují architekturu datových řešení, jiní analyzují data pro zákazníky a píšou SQL, další tvoří reporty, řeší bezpečnost dat a metadata, někdo třeba predikuje budoucí vývoj na základě dat, dělá machine learning, umělou inteligenci.
A co vás nejvíc baví na vaší současné pozici?
Práce v provozu je taková specifická oblast, kdy se dělá tak trochu od všeho něco, ale hlavně dohlížíme na každodenní zpracování obrovského množství dat v CDS a ujišťujeme se, že vše probíhá správně a včas. Práce v datovém skladu často připomíná práci detektiva. Pracujeme i po nocích, stále jsme na stopě nějaké záhadné datové nebo technické chybě a hledáme viníky. Staráme se o to, aby byl v CDS řád, data přicházela a odcházela včas, usměrňujeme růst datového skladu, zavádíme všechny ty nové technologie a aplikace, co se na nás čím dál tím rychleji řítí.
Myslím, že mě provoz baví, protože je tak různorodý a proměnlivý. Ráda zkouším něco nového, nebo nějak nově kombinuji věci, co už znám. Během studia politologie jsem si přivydělávala jako lektorka angličtiny a zároveň grafička na volné noze. Všechny tyhle nesourodé věci se i v mé datové práci pro něco hodí, znalost grafiky využívám v reportech a angličtinu při komunikaci s dodavateli softwaru. Rozvíjím ale samozřejmě hlavně znalosti ze školy, učím se pokročilejší SQL, pracovat s novými reportovacími nástroji, nahlížím do procesu změn v datové struktuře a pracuji s plno dalšími aplikacemi, o kterých se nám ve škole ani nezmínili.
Zdroj: Intranet ČSOB