Data Project Challenge 2023 zná své vítěze. Finále bylo ve znamení emocí

Ve středu 28. června se v prostorách moderního butikového kina Přítomnost na pražském Žižkově uskutečnil další ročník Data Project Challenge. Studenti magisterského programu Data a analytika pro business na VŠE prezentovali své týmové projekty, na kterých po dobu téměř tří měsíců pracovali s vidinou reálného využití v businessu. Chcete vědět, které projekty zazářily a jakou roli mohou hrát v datové soutěži emoce? Přečtěte si naši malou reportáž, ve které nechybí skvělé fotky od Martina Weinpolda.

Celá akce odstartovala v 11:00, kdy se patnáct soutěžních týmů začalo postupně scházet v kině Přítomnost v žižkovském Domě Radost poblíž VŠE. Všechny vesměs pětičlenné týmy studentů dostaly prostor prezentovat své projekty před přítomnou porotou, v níž hned od počátku zasedli Hana Šnáblová a Jan Mexo Řehák, kteří na VŠE vyučují předmět Vyjednávání. Později se k nim připojil také Jakub Vancl ze ŠKODA Auto. Další členové poroty ve složení Ivana Caha Šedivá, Martin Potančok, Jaroslav Břešťan, Petr Fabera, Ondřej Fatka a Vojta Tůma, stejně jako vybraní prezentující, kteří si chtěli šetřit síly na vystoupení v pozdějších hodinách, sledovali prezentace prostřednictvím online streamu.

Každý tým dostal 10 minut, během kterých mohl porotu přesvědčit, že je právě jejich projekt nejlépe propracovaný a zralý k aplikaci v reálném světě. Porota projekty dostala k prostudování předem a po každé prezentaci měla pro týmy připravené dotazy. Na ty však nikdo předem připraven nebyl! Prezentace proběhly ve dvou blocích, mezi nimiž byla hodinová pauza na oběd. Poté se už celá devítičlenná porota setkala, aby rozhodla o pěti nejpřesvědčivějších prezentacích, které postoupily do finále.

Od 17 hodin už odstartovalo za osobní přítomnosti úplně všech velké finále. Zabodovala v něm webová aplikace Česko.Digital, určena k rozdělování dobrovolníků do projektů dle jejich dovedností. Dalším projektem, který vzbudil mnoho zvídavých dotazů včetně „Je tohle vlastně vůbec legální?“ byl sure bet service Surebuddy, s využitím jehož digitální kalkulačky lze umisťovat sázky na jistotu. Projekt ušitý téměř na míru samotné VŠE byl program k usnadnění výběru studijních pobytů Erasmus prostřednictvím chytrých filtrů s názvem EraAdventurers. Čtvrtým finalistou byl tým s projektem Detoxicators, který si klade za cíl očistit internetové diskuze od toxického obsahu. Finálovou pětkou uzavřela prezentace týmu s projektem Emotions!. Ten vytvořil unikátní platformu pro sdílení autentických emocí pouze vybraným recipientům tak, abychom vlastníky našich emocí byli my a nikoliv velké firmy typu Google nebo Meta, jak tomu nyní je při sdílení nejen na sociálních sítích.

A kdo letošní Data Project Challenge vyhrál? Jak při závěrečné řeči před vyhlášením výsledků sdělila porotkyně Ivana Caha Šedivá, hlasování poroty bylo velmi těsné. Titulek naší reportáže však možná už některým z vás napověděl. Vítězem se stali Emotions! ve složení Eliška Brychtová,Tomáš Fanta, Daniel Petrtýl, Veronika Struhárová a Ondřej Vévoda. Gratulujeme ke skvělému zpracování projektu i k získání šeku na 40,000 Kč.

Moderátor Miroslav Umlauf studentům na závěr sděli: „Hodně jste za dobu týmové práce vyrostli a pracujete spolu krásně. Tuhle dovednost budete pro budoucnost v businessu potřebovat.“ Druhý z moderátorského dua Ota Novotný studentům nostalgicky připomněl, že v tuto chvíli jsou tady takhle společně naposledy: „Teď už nám zbývá jen after party!“

A tak se stalo.  Po vyhlášení výsledků se všechny týmy zaslouženě vrhly na připravený raut a následná oslava na baru se tradičně protáhla až do pozdních večerních hodin.

Poděkování patří všem zúčastněným, porotcům, moderátorům a také firemním partnerům KPMG, ČSOB a ŠKODA.


Text: Barbora Müllerová
Foto: Martin Weinpold